Sedimentum, Grave Infestation, Sněť, Mordloch

Datum: 09.03.2025
Místo: Bike Jesus, Praha
Pořadatel: Kreas Promotion
Vystupující: Sedimentum, Grave Infestation, Sněť, Mordloch

Death Metal Sessions probíhaly na našem území koncem osmdesátých let, nicméně podobný název by si klidně mohl už řadu let přisvojit spolek Kreas Promotion, který se právě tomuto žánru hojně věnuje. Dokázal to i nyní v pražském Bike Jesus, kam se sjeli čelní představitelé českého a kanadského metalu smrti. Přesněji řečeno jeho staroškolského vzezření. Nedělní večer sice nebyl zrovna kdovíjak lákavým termínem, ale i tak se na štvanickém ostrově sešel poměrně početný dav.

Stěžejními jmény večera byli Sedimentum a Grave Infestation. Ti se nyní nachází na svém „Hyperborean Sonorousness“ turné po Evropě, jehož je Praha třetí zastávkou. Kanadská dvojice byla příhodně okořeněna i o zástupce české scény, konkrétně Sněť a Mordloch. To už se jistě rovná akci, které lze dát podtitul Death Metal Night, jak se také stalo. Fanoušek žánru si zde přišel na své.

Chlív od Grave Infestation, skladba Conquest of Pestilence z první desky Persecution of the Living

Prvními vystupujícími byli Mordloch. Tato kapela z Kolína má na svém kontě stále jenom jedno EP z roku 2022. To je zřejmě dané tím, že mají jednotliví členové povinnosti i v jiných spolcích, třeba Sněti nebo Faüstu. Mordloch hrají vcelku standardní death metal, ovšem jejich velikou předností je to, že ho mají poskládaný opravdu hodně chytlavě. Žádné složitosti, ale prostě parádní riffy a dobrá, převážně střední tempa. Klidně i naprosto stupidní jako třeba ve skladbě „Do rakví“. Naživo je to ještě lepší. „Pouta zlosti“ nebo „Z trosek měst“ zněly stejně tak dobře. Mordloch mě bavili už před dvěma lety na Tones of Decay a tady tomu nebylo jinak.

Po českém rozjezdu přišel na řadu kanadský blok. Grave Infestation jsem znal ze všech vystupujících nejméně. Nedávno vydali své druhé dlouhohrající album „Carnage Gathers“, ovšem k tomu jsem se stále pořádně nedokopal. Mojí jedinou zkušeností s nimi byl pouze příspěvek „Pseudocommando“ ze splitu se Snětí, což vpravdě není mnoho. O jejich stylu jsem tak měl jakžtakž potuchy, ale že to bude až takovýhle chlívek, jsem tedy nečekal. Už z úvodního zvučení z toho byl cítit smrad Autopsy na sto honů, a to se později také potvrdilo. Hlučící basa, prasácké vokály a neúprosné tempo se linuly prostorem bez jediného výdechu. Zvuk mi zprvu přišel zbytečně přepálený (hlavně oproti Mordloch to byl rozdíl) a musel jsem si zvykat. I z toho důvodu mě začali Grave Infestation bavit až ve druhé půli. Tam už jsem se jejich jízdě podvolil. Písně se mi sice slévaly dohromady, ale nešlo tomu upřít nadšení a smysl pro hnus, takže přestože jsem z nich nebyl vyloženě na větvi, jednalo se o dobrý koncert.

Doposud poslední nahrávka Sedimentum, EP Derri​è​re les portes d’une arcane transcendante

Můj úhlavní zájem se však upíral k Sedimentum, kteří díky svému první demu patřili k mým nejoblíbenějším zástupcům nedávného deathmetalového obrození. První velkou placku „Suppuration morphogénésiaque“ jsem sice nepřivítal s takovým nadšením, jak bych si představoval, ale i tak mám Sedimentum dodnes hodně vysoko. Nečekal jsem tak nic míň než prvotřídní death doom metal, a ten jsem také dostal. Tady vlastně nebylo co vytýkat. Makalo jim to od začátku až do konce. Stejně jako u předchozích dvou kapel, i oni porůznu střídali zpěvy; zde chvíli bubeník, chvíli kytarista. Odlišovali se však celkovým zvukem a atmosférou, jelikož bylo jejich vystoupení tím nejvíce se brodícím v táhlých pasážích. Tam příhodně vynikala jejich zhoubnost. A když na to pak šlápli, byl masakr. Jejich dynamice pomohl i super zvuk. Takhle se to má dělat.

Posledními byli našinci Sněť. Toto už zavedené těleso je koncertní jistotou. Ať už jsem je viděl kdekoliv a kdykoliv, tak vždycky bavili. I vystoupení této noci patřilo nepřekvapivě k jejich vysokému standardu. Hrálo se jak jinak než z debutu „Mokvání v okovech“, splitek i prvotního dema. Prostě klasika. Skladby mají za ty roky silně v rukou, takže je radost sledovat, jak jednoduše to v jejich podání vypadá. Nejpřekvapivějším momentem vystoupení bylo asi oblečení zpěváka Tomáše Mitury, který sice přišel na pódium v kalhotách, ale skončil pouze v trenclích. Death metal v trenkách jsem ještě neviděl. I na něm je ale vidět, jak má vše zažité, takže si může dovolit svůj vokál oživovat o různá halekání, což dělal třeba v závěrečné „Obří kat“. Tou dobou již bylo na publiku vidět jisté vyčerpání, takže odezva na tuto koncertní tutovku se mohla zdát menší, než bývá zvykem. I tak se ale Sněti znovu podařilo uzmout si večer pro sebe a naložit, jak se sluší a patří.

Sněť a jejich klasická skladba Folivor

Deathmetalová noc v Bike Jesus utekla velice rychle. Všechny tři kapely předvedly povedená vystoupení, s tím že nejvíce bavili ti hlavní, tedy Sedimentum a Sněť. Grave Infestation a Mordloch však zdatně sekundovali. Prostě podařený večer a dobře zvolený nedělní program.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *